Znane wszystkim obyczaje i tradycje, jakie są praktykowane w czasie świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to czas świętowania i radości w gronie rodziny. Spędza się je najczęściej z bliskimi, i jest to najbardziej uroczyście chyba obchodzone święto. Okres Bożego Narodzenia to także bogata tradycja i praktykowane od wielu lat obrzędy i zwyczaje, bez których trudno wyobrazić sobie ten czas.


Na pewno do takich należy choinka - ciężko znaleźć dom, w którym w tym czasie nie świeciłyby kolorowe lampki na sztucznym albo naturalnym drzewku. Z choinką jeszcze wiąże się jedna tradycja, z której najbardziej cieszą się wszystkie dzieci, pod nią właśnie
www
Twórca artykułu: jacinta lluch valero
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
leżą prezenty bożonarodzeniowe. Ale tak naprawdę wszystko się rozpoczyna znacznie wcześniej, bo niekiedy nawet dwa miesiące przed końcem grudnia. Bo wtedy już można zagnieść ciasto na pierniczki bożonarodzeniowe, będzie ono następnie dojrzewało aż do ich upieczenia. Wiele osób w połowie grudnia bierze się również za kartki na boże narodzenie ręcznie robione, tak aby zdążyć z ich wysłaniem do przyjaciół oraz rodziny. Na pewno każdy będzie się cieszył z takiej kartki znacznie bardziej, niż z przyniesionej z jakiegoś marketu.

Jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji jest wigilijna wieczerza. Siada się do niej 24 grudnia, gdy na niebie zaczną świecić gwiazdy. Nakrywa się wtedy odświętny stół na boże narodzenie, przy nim właśnie rozsadza się wszystkich domowników. Stara tradycja mówi, aby jedno nakrycie było puste, dla zbłąkanego wędrowca, w niejednym domu nadal ten obyczaj się praktykuje.

Tradycyjna wigilia jest złożona z dwunastu dań, wśród jakich nie może zabraknąć jakiejś ryby, kapusty z grochem albo kompotu z suszu. Podczas Wigilii domownicy łamią się opłatkiem i składają życzenia najbliższym - to także jest jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. W niejednym domu śpiewa się również kolędy, a przed północą sporo osób idzie do kościoła na coroczną pasterkę. Warto pielęgnować te wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bo dzięki nim właśnie ten okres świąt jest tak wyjątkowy i niezwykły.
2021-11-19 11:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.