Wizje otwarcia kopalni odkrywkowej w Miejskiej Górce i protest mieszkańców

Stosunkowo nagminnie można usłyszeć o tym, jak na określonym terenie planuje się wybudować kopalnię, autostradę czy inny tego rodzaju obiekt, a zamieszkali na tym terenie się sprzeciwiają przeciwni|są. Sprzeciw ten najczęściej jest całkiem uzasadniony, mimo że inwestorzy również mają swoje powody.


kliknij tutaj
Twórca artykułu: James St. John
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przykładem tego typu jest dzisiejsza sytuacja w jednej z gmin w Wielkopolsce. Zaplanowano tam stworzenie kopalni odkrywkowej, udowodniono bowiem, że na tym terenie są pokłady węgla brunatnego. Istnieje jednak duża liczba argumentów przeciw powstaniu takiej kopalni. Powody te stały się źródłem dla protestu wywołanego przez ludzi mieszkających w okolicznych miejscowościach. W ramach protestu otwierane są przykładowo strony w Internecie i na serwisach społecznościowych, gdzie prezentuje się argumenty przeciw powstaniu kopalni, a także zaprasza ludzi do aktywnego udziału.

Skutki dla zamieszkałych ludzi

kopalnia
Twórca artykułu: James St. John
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Dla ludzi zamieszkałych w gminie Miejska Górka (przejdź do strony) utworzenie kopalni stałoby się na pewno źródłem dużej liczby trudności. Przede wszystkim obiekt tego typu zajmować ma znaczną powierzchnię, co bywa przyczyną do wypędzenia zamieszkałych ludzi z paru miejscowości i zrównania ich z ziemią. Sprzeciwiający się mieszkańcy zaznaczają również, że funkcjonująca kopania jest źródłem zanieczyszczeń powietrza i wody, co szkodliwie odbiłoby się na zdrowiu ludzi mieszkających w pobliżu. Oprócz tego biorą także pod uwagę hałas, jakiego taka kopalnia jest źródłem.

Powody protestu ludzi uprawiających rolę

Obszary, na których planowana jest budowa kopalni, to w wielkim stopniu obszary rolnicze. Powstanie kopalni oznaczałoby więc zlikwidowanie dużych obszarów pól uprawnych. Dla rolników jest to związane z zupełną utratą środków do przetrwania. Oprócz właścicieli obszarów położonych bezpośrednio w miejscu przeznaczonym pod kopalnię, wskutek jej wybudowania musiałoby ucierpieć o wiele więcej osób. Odkrywka jest bowiem przedsięwzięciem powodującym emisję zanieczyszczeń odczuwalnych w bardziej oddalonych terenach. Generalnie gleba, na której taka kopalnia się znajduje, ulega skażeniu. Nawet po ewentualnym zlikwidowaniu kopalni ziemia przez wiele wieków nie będzie zdatna się do uprawy. Z tej przyczyny rolnicy tworzą bardzo duży odsetek protestujących.
2019-02-25 19:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.