W jaki sposób zadbać o wzrok? Co poradzić, gdy wystąpią poważne problemy ze wzrokiem?

Dużo osób tego nie wiea, natomiast oczy lubią patrzeć daleko, ponieważ w takim momencie zażywają odpoczynku. Tymczasem spędzając czas przed laptopem cały czas patrzymy na znajdujący się w bliskiej odległości ekran monitora. Towarzyszące tej czynności napięcie mięśni sprawia, iż oczy stają się przeciążone jak i zmęczone. Długotrwałe patrzenie w ekran powoduje także, iż za rzadko mrugamy.


narzędzia okulistyczne
Twórca artykułu: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
A taki stan, w połączeniu z klimatyzowanym pomieszczeniem, niestety prowadzi do wysuszenia spojówek. W takim momencie możemy mieć uczucie, jakoby pod naszymi powiekami utknęły ziarnka piasku. Obraz ulega rozmyciu, oczy są czerwone, łzawią, pieką i są wrażliwe na światło. Jak więc możemy rozwiązać ten problem? Najlepiej ustawić monitor w odległości mniej więcej 50 cm od oczu. Monitor powinien stać na wprost nas i tak, aby jego górna krawędź znajdowała się nieco poniżej linii wzroku.

Nie powinno odbijać się w nim światło. Postawmy lampkę na stoliku w ten sposób, by promienie padały na klawiaturę komputera oraz dokumenty. Nie zapominajmy, by często mrugać. Jeżeli mamy uczucie, iż oczy (zobacz również leczenie jaskry gostyń) są przesuszone, używajmy wtedy odpowiednich kropli, tzw. sztucznych łez (do dostania w aptece bez recepty). Co 60 minut róbmy przerwę w pracy (zobacz ofertę). Odwracamy wtedy wzrok od monitora i patrzmy za okno, poruszajmy rzęsami. Warto także „rysować” wzrokiem ósemki, na zmianę mocno zaciśnijmy powieki oraz szeroko je otwierajmy. Trzeba zwilżać też powietrze w pomieszczeniach (na przykład optymalna wilgotność to 40-60%).


Jeżeli nie będziemy o tym pamiętać za jakiś czas może się okazać, iż będziemy mieć duży problem. Całe szczęście i na to istnieje sposób. To femtolasik. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie metoda naprawiania wad wzroku na świecie. Zalecana jest szczególnie dla pacjentów, którzy wymagają szybkiego odzyskania widzenia oraz mniejszego dyskomfortu po zabiegu. Dobre efekty leczenia można otrzymać przy okazji skomplikowanych wad wzroku, czyli w sytuacji nadwzroczności oraz różnych typów astygmatyzmu. Femtolasik to procedura przeprowadzania łagodnego rozdzielenia warstw rogówki za pomocą technologii szybkich skanów. Laserowo wytworzony płatek jest bardzo cienki, gładki, przez to, że ma właściwą geometrię kantów zapobiega wzrastaniu komórek nabłonka.
2023-01-05 07:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.