Turystyczne atrakcje

Europa to bardzo ciekawy zakątek świata, który od wieków przyciąga do siebie rzeszy podróżników. Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, czy Big Ben w Wielkiej Brytanii, to chyba jedne z najlepiej rozpoznawalnych miejsc przez "nie europejskich" wycieczkowiczów. Jak się jednak możemy przekonać nie tylko Europa środkowa i zachodnia ma coś do zaoferowania turystom. Takie kraje jak Polska, Ukraina czy Słowacja również mają interesujące tereny, które warto zobaczyć.

Osoby interesujące się wydarzeniami II wojny światowej, na pewno nie stracą okazji aby zwiedzić wilczy szaniec. Wilczy szaniec, to jedna z bardziej znanych twierdz Hitlera, w której skrywał się przez wiele miesięcy w czasie II wojny światowej.Bunkier znajduje się na obszarze 250 h i jest otoczony zasiekami z drutu kolczastego, a co kilka metrów możemy spotkać kilkumetrowe wieże obserwacyjne- całość robi piorunujące wrażenie.

Każdy z królów rządzących naszym krajem zostawił po sobie ślad, w postaci masywnych warowni, które na zawsze wbiły się w krajobraz kraju nad Wisłą. Zamki te były świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Jednym z nich jest jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce, czyli Zamek w Malborku, a właściwie licząca 250 000 m³ ogromna twierdza obronna. Zamek począwszy od 1309, aż do naszych czasów kilkakrotnie zmienił właściciela. Był siedzibą min: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i polskich królów. W czasie swojego istnienia twierdza w Malborku była wielokrotnie niszczona przez oprawców, i ponownie odbudowywana przez kolejnych właścicieli, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na jego zróżnicowanie stylów architektonicznych. Najcięższe straty zamek poniósł w czasie II wojny światowej, stał się, bowiem głównym punktem oporu. Dzisiaj twierdza w Malborku, to jedna z największych atrakcji turystycznych i kulturowych w Polsce. Co rok zwiedza ją około pół miliona wycieczkowiczów. Ze w względu na swoją wartość zabytkową został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejne tematy

W jakie zakątki najczęściej podróżują nasi rodacy w ramach zbiorowych wycieczek i dlaczego na takie eskapady nie jadą prywatnymi pojazdami

autobus
Wycieczka grupowa najczęściej kojarzyć się będzie z wyjazdem do miejsc kultu, czyli do sanktuariów położonych w różnych zakątkach naszego kraju, a także na całym globie. Takie wyjazdy bywają organizowane w sposób dość spontaniczny przez parafian i adresowane bywają najczęściej do ludzi starszych, którzy wykazują się większą religijnością niż przedstawiciele młodego pokolenia, a dodatkowo, co warto uwypuklić, mają więcej czasu na tego rodzaju wycieczki.


Kolejnym zamkiem wartym do odwiedzenia jest Zamek Czocha. Duży zamek położony 105 km, na zachód od stolicy dolnego śląska. Zamek ten, to nie tylko dobry kąsek dla turystów, ale również hotel, w którym można miło spędzić weekend. Ze względu na swoje niespotykane walory architektoniczne na zamku gościły realizatorzy takich produkcji jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów i Pierwsza Miłość.

Jeśli zachęciliśmy cię do odwiedzania Polskich zamczysk, zapraszamy także do Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolina Pałaców i Ogrodów , to 100 km2, na których znajdziemy 20 zameczków i pałacyków. Niezwykłość tego terenu została zauważona przez Zarząd Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przyznał Dolinie Pałaców i Ogrodów pierwsze miejsce w kategorii- Najciekawsza Atrakcja Turystyczna Regionu – Turystyka Miejska lub Kulturowa. Bogato zdobione zamki wraz z otaczającymi je widokami zapewniają niezapomniane wrażenia. Zachęcamy do zwiedzania tej niesamowitej i mistycznej doliny.

Jeśli interesujesz się historią to na pewno zaciekawisz się Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum to jest jedyną tego typu placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Od ponad 40 lat muzeum zbiera i zabezpiecza obiekty związane z nieceniem ogniem. Muzeum posiada różnego rodzaju zapalniczki: gazowe, kontowe, benzynowe, elektryczne, wśród przedmiotów możemy również odnaleźć krzesiwa skałkowe, metalowe oraz etykiety z pudełek zapałek z kraju nad Wisłą i ze świata. Muzeum organizuje wiele ciekawych wystaw np.: "Historia niecenia ognia" opowiada o różnych metodach niecenia ognia i przedmioty do tego służące. Wystawę otwiera prezentacja krzesiw, od najprostszych żelaznych, poprzez krzesiwa o ciekawie zdobionych uchwytach, aż po krzesiwa przypominające broń palną. "Świat etykiet” to kolejna ekspozycja, której treścią są etykiety pudełek od zapałek. Etykiety pojawiły się w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu są jednym z nośników informacji. Spełniają funkcję: nalepki towarowej, dekoracyjne lub zadania propagandowe, albo funkcję dekoracyjną.

Podobnym obiektem do Muzeum Filumenistycznego jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum Papiernictwa specjalizuje się w gromadzeniu i udostępnianiu zabytków związanych z drukarstwem. Obiekt muzealny może poszczycić się wieloma cennymi kolekcjami m.in.: największą w Polsce kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierków ze znakami wodnymi, zestawem wzorników papierów i wyrobów papierowych, starymi maszynami wykorzystywanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z ciekawszych w Europie kolekcji przyrządów do badania właściwości papieru.

Jeśli jednak nie interesują cię wycieczki po muzeach i starych zamkach, a twoim żywiołem są podróże po bezdrożach możesz wybrać się w Góry Stołowe. Główne atrakcje, jakie mają te zakątki, to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Te zakątki najbardziej oblegane są latem przez odwiedzających, zatem radzimy wybrać się tam w innym terminie - a warto, ponieważ w tych okolicach natura pozostawiła po sobie niezwykłe ślady. Białe skały, Sklane Grzyby czy też Torfowisko Batorowskie to obiekty mniej odwiedzane przez podróżników, dlatego jeżeli cenisz spokój i ciszę śmiało możesz się pakować i przyjeżdżać do Gór Stołowych.

Jeśli zadecydujesz zwiedzić rejony koniecznie musisz wpaść do małej mieściny Srebrna Góra. Odnajdziesz tam bardzo dużo niespotykanych nigdzie indziej atrakcji turystycznych. Ciekawe i różnorodne budownictwo przyciąga turystów z całej Polski, dzięki rozbudowanej bazie hoteli, każdy odnajdzie miejsce do spania odpowiadające zarówno zasobności portfela jak i wymaganiom. Miejscowość Srebrna Góra leży w pięknej i malowniczej dolinie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby zawitać do tej pięknej miejscowości. Główną i najcenniejszą atrakcją Srebrnej Góry jest Twierdza Srebrnogórska. Twierdza została wybudowana w latach 1765-1777, głównie dzięki ciężkiej pracy okolicznych mieszkańców, jak się jednak okazało praca nie poszła na marne. Stawiana z wielkim rozmachem budowla przyniosła regionowi Srebrnej Góry bardzo dużo profitów między innymi:tartaki, wapienniki. Twierdza jest jedyną w swoim rodzaju, jest największą tego typu budowlą w Europie, jej historyczne znaczenie potwierdziły 14 kwietnia 2008 roku polskie władze ogłaszając Twierdzę Srebrnogórską za pomnik historii.

Kolejnym interesującym miejscem do zwiedzenia w polskich górach jest Jaskinia Niedźwiedzia mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej. Jaskinia oferuje bardzo dużo ciekawych zjawisk przyrodniczych, stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe są tu na porządku dziennym, ponadto jaskinię pomieszkują nietoperze oraz liczne bezkręgowce. Jaskinie mierzą około dwóch kilometrów długości, zatem jest, gdzie zwiedzać. Zwiedzanie jest bardzo miłe i przyjemne, bardzo dobrze oświetlone ścieżki, wygodne chodniki, wszystkie te udogodnienia przyciągają setki turystów.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce wartych odwiedzenie jest Zakopane i jego okolice. Polskie góry oferują bardzo wiele atrakcji, które każdy szanujący się turysta powinien poznać. Krupówki, Giewont czy Morskie Oko to tylko niektóre z ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Liczne i bardzo dobrze przygotowane ścieżki zachęcają do długich wypraw w góry. To miejsce co roku przyciąga mnóstwo turystów niezależnie od aktualnej pory roku, ponieważ zawsze jest co robić. Dzięki bardzo dobrze przygotowanej bazie hotelów, z noclegiem nie ma kłopotów wystarczy wcześniej zaklepać miejsce hotelowe. W Zakopanem znajdziesz Pokoje i hotele w każdej cenie, zależnie od oferowanego wyposażenia oraz oferowanych usług. Masaże, jacuzzi, basen, sauny bilard, internet w pokoju czy coraz bardziej popularne hair salons to już standard, dla dużej liczby hoteli. Oczywiście będąc w w tym mieście, nie można przegapić zwiedzenia jednego z najpiękniejszych jezior w kraju nas Wisłą czyli Morskie Oko, które jest chyba jednym z najbardziej ciekawszych zjawisk występujących w polskich Tatrach.

Podróżując z północy na południe w kierunku Zakopanego warto wstąpić do małej miejscowości położonej niedaleko Krakowa. Wieliczka, bo o tym mieście mowa, mimo iż nie jest za dużym miastem, przyciąga co roku kilka tysięcy turystów. Wszystko to dzięki bardzo starej i bardzo znanej kopalni. Wieliczka kopalnia soli, wielu rodaków Wieliczkę kojarzy właśnie z kopalnią soli, i nie ma co się dziwić, bo jest co zwiedzać. Bardzo dużo fantastycznych grot stworzonych przez siły natury, oraz kilkudziesięciu pokoleń górników, to tylko niektóre z atrakcji dostarczanych przez tę kopalnię soli. Zatem jeżeli będziesz w okolicach Wieliczki warto chociaż na kilka chwil zatrzymać się w kopalni soli i zwiedzić to urokliwe i pełne tajemnic miejsce.

Obejrzałeś już wszystkie atrakcje turystyczne w kraju nad Wisłą? Koniecznie musisz zobaczyć małą wysepkę położoną sto kilometrów od wybrzeża Polski. Bornholm, to mała i urocza duńska wysepka, która przyciąga co roku wielu turystów pragnących zaznać spokoju. Na wysepkę można dostać się płynąc promem ze Świnoujścia i Kołobrzegu, lub samolotem. Na wysepce wyszukamy masę atrakcji – głównie związanych z aktywnym wypoczynkiem - amatorzy windsurfingu i kitesurfingu nie będą zawiedzeni.

Przeczytaj ten tekst, to także stanowi świetny artykuł (http://www.surfpoint.pl/) opisywanego tematu. Nie czekaj i kliknij a z pewnością się nie zawiedziesz.

Dzięki ułożonym po całej wyspie ścieżką rowerowym oraz trasą do wędrówek pieszych będziemy w stanie zobaczyć każdy jej zakątek . Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, w ofercie odnajdziemy hotele, domy letniskowe, schroniska młodzieżowe oraz pola namiotowe – więc każdy znajdzie coś interesującego i w ciekawej cenie.

Jeśli znasz wszystkie, te interesujące, możesz odwiedzić Ukraińskie Karpaty, które również oferują bardzo dużo atrakcyjnych ścieżek, którymi może podążyć każdy turysta. Czarnohora to jedno z najwybitniejszych pasm górskich na Ukrainie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Ukrainy Howerla. atrakcje na podlasiu Brebeniaskuł czy też Jeziorko Niesamowite, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części gór. Przepiękne rozległe doliny, turnie skalne, i wyrzeźbione przez lodowce liczne jeziorka to cechy, które są charakterystyczne dla tego miejsca.

Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę w ukraińskie góry, bezwzględnie powinniśmy zwiedzić Karpaty Marmaroskie. Karpaty Marmaroskie, to stare góry rozciągnięte od Rumunii po Ukrainę. Długość głównego grzbietu wynosi ok 90 km. Ze względu na swą specyficzną budowę geologiczną, najwyższe szczyty ułożone są na bocznych rozgałęzieniach, a nie jak zazwyczaj bywa w głównym grzbiecie. Najwyższym szczytem jest Farakuł (Fărcăul) unoszącym się na 1961 m. n.p.m. Góry zbudowane są z fliszu karpackiego, wapiennych skał i dolomitu, a także skał pochodzenia wulkanicznego.

Wbrew pozorom, tereny górskie to nie tylko przechadzanie się po szczytach i podziwianie pięknych terenów. Słowacy wymyślili coś co ściąga do ich kraju setki turystów- Tatralandia. Ten Aquapark, to jeden z największych kompleksów basenowych w Europie. Ściągają tam turyści niemal z każdego zakamarka Europy, co świadczy o tym, iż Tatralandia okazała się strzałem w dziesiątkę. Słowacy udowodnili, że z odrobiną chęci i ciekawym pomysłem, nawet w małym mieście (Liptowski Mikulasz) można wykonaćprojekt na skalę Europy.

Jeżeli szukasz atrakcyjnych miejsc koniecznie musisz zwiedzić niezwykłe miejsce w USA, a mianowicie Wielki Kanion. Wielki Kanion z pewnością zasługuje na miano cudu świata, tworzony przez 10 mln kanion znają chyba wszyscy. Wielki Kanion jest chyba najpiękniejszym i najbardziej znanym cudem natury w Stanach Zjednoczonych i na naszejkuli. Co roku zjeżdża tam około 4 milionów wędrowców chcących poznać to niesamowite miejsce, i nie ma co się dziwić ponieważ rozmiary tego Kanionu są niezwykłe (349 km długości, w najgłębszym miejscu aż 2133 metrów głębokości, jego szerokość waha się od około 800 metrów w najwęższym miejscu do 29 kilometrów w najszerszym). Okolica tego miejsca oferuje bardzo dużo form odwiedzania – samolot czy wędrówka piesza to tylko niektóre z nich (wszystko zależy od grubości portfela.) Piękno natury powstające przez dziesiątki milionów lat widać na każdym kroku, więc jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję zwiedzić Wielki Kanion, nie zmarnujcie jej.
2020-08-08 09:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.