Niejeden z nas z pewnością pamięta ogromną powódź z 1997 roku, która zniszczyła południe naszego kraju

Od tej pamiętnej powodzi minęło już więcej niż 20 lat. Trzeba się przyjrzeć, jak obecnie Polska zabezpiecza się na podobną ewentualność.


Na terytorium naszego państwa jest spora ilość rzek oraz rzeczek.


Berlin
Twórca artykułu: Eli Duke
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


spływ
Twórca artykułu: Events Bali Discovery
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Kolejne tematy

Promocje na bilety lotnicze - czemu warto?

wakacje
Twórca artykułu: Michal Goszczynski
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Każdy pragnie przeżyć wspaniałą przygodę, wybrać się na tropikalną wyspę, zażywać kąpieli słonecznych, zwiedzać obce kultury, ale przede wszystkim naprawdę odpocząć. Jednakże mało osób zabiera się za realizację tych marzeń - z reguły ograniczają się one jedynie do snucia planów.
Warto zmienić ten stan rzeczy.


Mamy ich doprawdy dużo. W czasie wiosennych roztopów, gdy z gór schodzi dużo wody, to nawet małe potoczki, które jeszcze wczoraj dało się przeskoczyć, bez uprzedzenia okazują się być rwącymi oraz dużymi rzekami. Gdy woda występuje z brzegów, to jest to niesamowita siła. Wtedy nie można się przed nią schronić. Zalewa wszystko, a ludzie w jednej chwili tracą dorobek całego życia. Zatem będąc krajem narażonym na powodzie, trzeba im zapobiegać, jak tylko się da. Wobec tego często spotykanym elementem rodzimego krajobrazu są już groble. Każdy rodak widział je choć raz w życiu, jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak się nazywają. Grobla jest jednym z elementów, które są związane z gospodarką wodną. To zatrzymuje wodę w jeziorze czy korycie rzeki. Jest ona oczywiście wyższa niż poziom wody. Może zatem wytrzymać podwyższający się poziom rzek lub jezior na początku wiosny albo po niekończących się opadach. Następnymi elementami owej gospodarki, które wykorzystuje się do zabezpieczenia terenu przed zalaniem, są przykładowo tamy i poldery zalewowe.


Tama jest już przykładowo o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcją aniżeli groble. Stawia się je oczywiście w poprzek rzeki.

Zaciekawił Cię ten temat? Nie zwlekaj, tylko zobacz nowy materiał (http://www.statkiempotrawie.com/oferta/czarter-statku-z-zaloga), który niewątpliwie bardzo Cię zaciekawi. Zobacz!

Często wykorzystuje się je do produkcji prądu, co jest ekologicznym rozwiązaniem.
2022-01-18 07:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.