Musimy dowiedzieć się czy nie musimy wypełnić pit 38

Zobaczmy kto się rozlicza przez pit 38

Kiedy zbliża się okres rozliczeniowy, musimy rzetelnie zobaczyć, które z pism powinniśmy wypisać, tak żeby posiadać pewność, że nasze rozliczenie będzie wypełnione w prawidłowy sposób oraz nie będziemy przywoływani do jego poprawienia.

dokumentacja podatkowa
Twórca artykułu: Ian Lamont
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przez to warto poczytać, który pit (zobacz pit program 2019) odnosi się do jakich rozliczeń i kto musi je wypełniać.

Czy wiesz, że bez problemu możesz pogłębić zakres swojej wiedzy związanej z omawianym zagadnieniem? Zwyczajnie kliknij ten odnośnik oraz zobacz portal (https://franklincovey.pl/zarzadzanie-kryzysowe/).

W momencie kiedy w konkretnym roku rozliczeniowym sprzedaliśmy nasze papiery wartościowe, albo udział w spółkach, potrzebne będzie wypisanie dokumentu pit 38. Pomoc znajdzie się na stronie PIT 38. Nie istotna jest data zakupienia tych papierów, istotna tutaj jest data ich zbycia, bo to wtedy przychodzi do naszego wzbogacenia się. Przeważnie o konieczności wypisania takiego pita dowiadujemy się w chwili, kiedy dostajemy pit 8c z biur maklerskich zajmujących się sprzedażą naszych papierów. Jednak kiedy sprzedaży dokonywaliśmy sami, to też samodzielnie musimy dopilnować ich właściwego rozliczenia i wprowadzenia wszystkich wartości, jakie tu zarobiliśmy.

Nie możemy się rozliczać razem

Przeważnie dzieje się tak, że małżonkowie rozliczają pit razem, bo wtedy mają szansę uzyskać większy zwrot oraz mogą również liczyć na dodatkowe ulgi. Mimo wszystko musimy pamiętać, że wypisując pit powiązany ze sprzedażą papierów wartościowym, musimy go wypisać oddzielnie, nie ma tu czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Jest tak dlatego, że dane papiery były wypisane na konkretną osobę i to dziś ona powinna się z nich rozliczyć . Należy powiedzieć o tego rodzaju szczegółach, bo to właśnie od nich zależy, czy dobrze będzie wypisany cały nasz dokument.

Należy rozwiewać wszelkie wątpliwości

Jeżeli w czasie wypełniania rozliczenia nie jesteśmy przekonani, czy rozumiemy instrukcję wypełniania wszystkich okienek, to wciąż trzeba szukać wyjaśnień na własne wątpliwości. Możemy ich poszukać w internecie, albo przedzwonić do urzędu skarbowego, albo nawet udać się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali metodę wypełniania takiego dokumentu tym znaczniejsza szansa, że zrobimy to dobrze już przy pierwszym podejściu.
2020-10-07 18:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.