Masaż, czyli leczenie poprzez dotyk – dlaczego warto poddać się zabiegowi?

Masaż to jedna ze starszych metod leczenia, która wpływa na cały organizm człowieka, jak również na stan jego psychiki. Prawidłowo zrobiony może zrelaksować napięte mięśnie, uspokaja układ nerwowy, koi bóle mięśniowe. Ale jakie konkretne skutki dla organizmu człowieka może on ze sobą nieść? Obecnie masaż jest asocjowany głównie jako sposób leczenia różnego rodzaju bólów mięśni i nie tylko. Tradycyjny masaż kojarzy się szczególnie z postępowaniem uśmierzającym ból w okolicach kręgosłupa i pleców, powstały na skutek zbyt długiego siedzenia w niewygodnej pozycji, np. w szkole czy biurze.


masażysta
Twórca artykułu: Piotr Drabik
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Posiada on jednak znacznie więcej możliwości zastosowania. Fizjoterapia w postaci masażu jest zalecana pacjentom po różnego rodzaju urazach, jak również po zbyt długim leżeniu w łóżku, ponieważ może ona usprawnić słabe mięśnie i powstrzymać ich zanik. Sportowcy bardzo często korzystają z zabiegów masażystów, by ożywić i uelastycznić swoje ścięgna i stawy, co zwalcza niebezpieczeństwo wystąpienia kontuzji.

Za pomocą masażu możemy również usprawnić proces oddychania – ruchomość klatki piersiowej zostaje zwiększona, a potrzebne do oddychania mięśnie stają się mocniejsze. Fizjoterapia jest również stosowana u osób z obniżonym ciśnieniem i różnego rodzaju chorobami krążenia – po zabiegu krew zaczyna lepiej krążyć, a serce równo pracować, dzięki czemu np. znacznie szybciej wchłaniają się krwiaki. Interesujący jest fakt, że masaż może mieć wpływ nawet na odporność człowieka. Dzięki temu nie jesteśmy tak narażeni na różne wirusy i nie chorujemy zbyt często. Masaż jest również polecany w celach kosmetycznych. Może on w łatwy sposób polepszyć stan skóry i zapobiec powstawaniu cellulitu oraz zmarszczek.


Z powodzeniem usunie on toksyny z organizmu i zapobiegnie powstawaniu obrzęków, dając uczucie lekkości. Masaż jest także doskonałym sposobem na natychmiastową i długotrwałą poprawę nastroju. Podczas masażu w mózgu człowieka tworzone są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Sprawia to, że pozwala on nam na całkowite rozluźnienie myśli oraz zapomnienie o codziennych kłopotach - czujemy się uradowani i wyciszeni, a równocześnie przepełnieni energią do dalszej pracy. Dlatego też jest on polecany przede wszystkim osobom, które wykonują zawody grożące wysokim poziomem stresu.
2019-02-25 00:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.