Jakie następstwa wywiera na dzieci rozwód rodziców i jak możemy siebie a też ich na to przygotować?

Gdy dochodzi do rozpadu rodziny miedzy małżonkami posiadającymi dzieci, w najwyższym stopniu cierpią i tracą na tym naturalnie dzieci, które pozostają bez jednego z rodzicieli. Niemniej jednak nie tylko oni odczuwają to dokuczliwie. Także rodziciel, jaki wyprowadza się z mieszkania i zostaje całkiem sam bez codziennego kontaktu z dziećmi.


kobieta
Twórca artykułu: Eveline Cosmetics
Zaczerpnięte z: Eveline Cosmetics
Przyjęte jest, że miano samotni rodzice to osoby, jakie pojedynczo wychowują pociechy. Lecz co w takim razie możemy powiedzieć o rodzicu, jaki nie mieszka łącznie z dziećmi natomiast ma wszelkie prawa do własnych dzieci tymczasem rozstrzygnięciem sądu zostają przy drugim rodzicu. Czy także nie możemy ich nazwać samotnym rodzicem? Jak najbardziej zwłaszcza oni odczują samotność oraz tęsknotę za swoimi pociechami, które zostały z drugim rodzicem.

Niezbicie dla dziecka rozwód rodziców to dotkliwy oraz emocjonalny okres, jednakże dla rodziciela, który zamieszkał w innym miejscu aniżeli dzieci też jest to dotkliwy czas. Też doświadczają rozłąkę z dziećmi jak również niemożność ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak było to poprzednio. Po rozwodzie rodziców dzieci aczkolwiek posiadają cały czas nadzieję, że rodziciele się znów zejdą. Także obwiniają siebie i swoje postępowania za rozstanie rodziców.

Często czują się opuszczone oraz samotne, co może objawiać się sprzeciwem i gniewem wobec matki czy ojca. Występuje również regresja, oznacza to, że dzieci zaczynają się moczyć w łóżko, ssają kciuk, lecz także posiadają potrzebę częstego tulenia się i zapewnienia, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku oraz strachu, a też sprawia małe poczucia bezpieczeństwa, brak pewności, bezsenność, nocne zmory czy też lęk przed ciemnością.

Dzieci ogromnie tęsknią za rodzicielem, który się wyprowadził, lecz też mogą demonstrować złość i bunt na rodzica z jakim pozostali, a którego obwiniają za rozpad rodziny. W tym samym czasie czują lęk, iż odejdzie również rodzic przebywający z nimi. Przeżywają ogromny smutek i częstokroć płaczą. Na domiar złego częstokroć z winy rodzicieli, odczuwają przymus wybrania czy są lojalne wobec matki, czy też ojca. Dzieci także czują wielki żal, nieszczęście, a nawet rozpacz, doznają krzywdy i są bezbronne oraz słabe w przypadków rozstania ich rodziców.

Młoda kobieta
Twórca artykułu: Robert Moran
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Mogą mieć miejsce u nich dolegliwości zdrowotne, między innymi boleści brzucha lub głowy, pocenie rąk, zdarza się, że tracą ufność we własne siły oraz posiadają niskie poczucie wartości, a to pociąga za sobą kłopoty w nauce. Dzieci mogą winić jednego z rodzicieli za rozpad rodziny, złościć się, a również buntować. Częstokroć manifestują agresję w stosunku do rodziców, rodzeństwa, równolatków a też nieznanych osób. Mogą nie rozmawiać o swoich kłopotach z nikim z powodu poniżenia. Starsze dzieci niekiedy czują, iż muszą wspierać oraz pomagać w obowiązkach rodzica, co pobudza ich zbytnie obciążenie emocjonalne. Mogą nie mieć ochoty samemu wybierać, z jakim rodzicem chcą mieszkać, natomiast poczuwać się ku temu przymuszane. Zdarza się również, że oczekują od rodziców materialnego wsparcia za poniesione straty.

Samotni rodzice gdy pragną rozpocząć nowe rodziny to dzieci z reguły nie mogą poradzić sobie z tym, są podejrzliwi, nieufni do ludzi i nowego współmałżonka rodziciela. Czas dojrzewania jest ogromnie dokuczliwy i buntowniczy, a następujący rozwód rodzicieli może sprowadzić powiększenie wyczerpania, problemy z koncentracją, w nauce ale także złodziejstwa, pijaństwo czy przyjmowanie dopalaczy.

Rozwodów jest coraz więcej w Polsce, osoby się zakochują, zakładają rodziny, rodzą się dzieci i rozstają się, często nie licząc się z konsekwencjami. Powinno się wiedzieć, że rozpad rodziny niesie ogromnie szkodliwe następstwa dla dzieci, ma to wpływ ich teraźniejszość oraz może posiadać to niesprzyjający wpływ na ich czas przyszły. Więc jeżeli rodziciele decydują się na rozstanie powinny zadbać o to ażeby dzieci w nieustannie czuły się drogie przez obojga z rodziców a również nie odczuwały z tego powodu przewinienia oraz zawstydzenia.
2019-04-15 17:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.