Jak ma przebiegać proces rehabilitacji po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego?

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego nieraz skutkują bólem, który jest w stanie utrudniać standardowe działania. Kiedy cierpienie zaczyna ograniczać fundamentalne czynności fizyczne, takie jak chodzenie czy pochylanie się, bezwzględnie potrzebna staje się endoprotezoplastyka.

rehabilitacja
Twórca artykułu: UC Physiotherapy
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zabieg endoprotezoplastyki polega na zastąpieniu zmienionych zwyrodnieniowo części stawu biodrowego przez ich syntetyczne substytuty, które je idealnie odtwarzają. Wymianie może zostać poddana, w zależności od stopnia zaawansowania zmian patologicznych, cała kość biodrowa lub tylko jej fragment. Po przeprowadzonym zabiegu sprawność fizyczna powinna wrócić, ból zostać wyeliminowany, a zatracone czynności stawu biodrowego przywrócone.


Aby polepszyć sprawność po endoprotezoplastyce wymagana jest specjalna rehabilitacja stawu biodrowego, którą powinno się zacząć już pierwszego dnia po zabiegu. Powrót do idealnej sprawności fizycznej może jednak zająć sporo czasu. Proces leczenia rozpoczynają podstawowe ćwiczenia oddechowe, które powinny poprawić wentylację płuc. Rehabilitacja Żywiec - (ortopeda żywiec) stawu biodrowego wykorzystuje przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczne i izometryczne, które pomogą pacjentowi uniknąć konsekwencji długotrwałego leżenia w bezruchu. Ważne jest również to, by stosunkowo szybko pozwolić pacjentowi na poruszanie się w pozycji pionowej – początkowo przy pomocy balkoniku, a następnie z użyciem kul łokciowych.


Kolejne tematy

Operacje narządu wzroku- co należy wiedzieć, zanim wybierzemy lekarza i podejmiejmy decyzję o wykonaniu operacji zeza

badanie okulistyczne
Twórca artykułu: MilitaryHealth
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Oczy to bardzo delikatny narząd zmysłu- dzięki nim można obserwować otaczający nas świat. Każda wada wzroku lub choroba może pogorszyć zdolność widzenia, z tego powodu też dużo osób korzysta z zabiegów okulistycznych. Gdy okulista wykryje u nas wadę wzroku często najprostszym rozwiązaniem będą okulary. W niektórych jednak przypadkach, kiedy zdiagnozowana zostanie choroba oczu, nieleczone dolegliwości mogą postępować. Osoby w podeszłym wieku bardzo często mają problemy z widzeniem, jednak w większości przypadków jest to spowodowane jedynie starzeniem się całego ciała, a nie poważniejszymi dolegliwościami.

Aby cieszyć się swobodą ruchów po przeprowadzonym zabiegu i prawidłowej rehabilitacji pacjent powinien wprowadzić do codziennego życia pewne udogodnienia, które zmniejszą obciążenie tego stawu.

Gdy będziesz zdania, że warto byłoby zgłębić inny aspekt omawianej kwestii, kliknij ten link i przeczytaj ponadto więcej treści na ten temat (https://czarmed.pl/category/defibrylatory-aed).

Przede wszystkim należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów, a także pochylania się, aby podnieść rzecz znajdującą się na ziemi. W okresie rekonwalescencji niebezpieczne może być także zwyczajne zakładanie nogi na nogę lub ogólnie – zginanie stawu biodrowego w kącie powyżej 90 stopni.


rehabilitacja
Twórca artykułu: Rose Physical Therapy Group
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Pacjent powinien więc wyposażyć swoje mieszkanie w udogodnienia zapewniające komfort po zabiegu. Podajnik do podnoszenia przedmiotów z podłogi, stabilna podpórka usprawniająca wychodzenie z wanny – to tylko niektóre propozycje, które mogą podnieść komfort życia pacjenta po endoprotezoplastyce. Odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego i adaptacja szkodliwych przyzwyczajeń życiowych powinny sprawić, że pacjent przestanie odczuwać ból i będzie mógł się bez większych problemów poruszać.
2020-03-19 07:48
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.