Fachowe zabezpieczenia ppoż - klapy dymowe oraz ich funkcja

Każdy budynek winien mieć wyborne zabezpieczenia przeciwpożarowe, gdyż liczba i jakość takich zabezpieczeń może ocalić komuś życie. Pożar zdoła być sprawiony przez niewielką drobnostkę, chociażby niedopałek papierosa, wskutek tego zarówno w domach prywatnych jak też w budynkach użytku publicznego muszą znajdować się fachowe zabezpieczenia ppoż.


elektroniczny system
Twórca artykułu: Mike Mozart
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Obecnie możemy wyróżnić niemało zabezpieczeń przeciwpożarowych, jednym z nich są klapy dymowe. Ich decydującym przeznaczeniem jest odprowadzanie dymu oraz gazów, które powstają w czasie pożaru. Mają one ważką i nadzwyczaj ważną rolę, ponieważ okazuje się, że niemało przypadków śmiertelnych podczas wybuchu pożaru jest uczynionych przez zaczadzenie. Użycie klap dymowych łagodzi ryzyko zaczadzenia, a więc zdołają one przysporzyć się do ocalenia faktycznie znacznej ilości osób.

W trakcie pożaru klapy dymowe otwierają się samoczynnie, dzięki czemu dym i wszystkie trujące gazy mogą ulotnić się do atmosfery. Dym, jaki jest wywoływany przez ogień podczas pożaru nie tylko jest niezmiernie duszący, ale zarazem bardzo gęsty i łzawiący, przez co mnogość osób może nie widzieć żadnej drogi ucieczki. Usunięcie dymu za pośrednictwem klap dymowych przyczyni się do lepszej widoczności, dzięki jakiej dużo ludzi zdoła dostrzec punkt wyjścia. Im więcej osób opuści płonący budynek tym swobodniej i szybciej będzie można przeprowadzić akcję gaśniczą, w związku z tym klapy dymowe są równocześnie większą pomocą dla strażaków walczących z ogniem.

centrala oddymiania
Twórca artykułu: D+H
Zaczerpnięte z: D+H
Pożądane byłoby więc zastosować takie zabezpieczenia ppoż (zabezpieczenia ppoż), którym są klapy. Rzecz jasna im większy obiekt tym więcej klap dymowych musi w nim znajdować, w związku z tym decydując się na używanie klap dymowych zadbaj też o ich odpowiednią ilość. Klapy dymowe to jedne z słynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, chociaż oprócz klap dymowych należałoby zastosować jeszcze inne zabezpieczenia. Im wyższe zabezpieczenie ppoż, tym większa szansa na to, iż w trakcie wybuchu pożaru uda się uchronić jak najwięcej osób.
2019-05-21 16:47
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.